انواع ماسک

انواع ماسک

سال های زیادیست که مردم در مواجه با شرایط متفاوت از جمله آلودگی هوا ، قرار گرفتن در محیط های آلوده به ویروس ، محیط هایی که مواد شیمیایی استفاده میشود و… از انواع ماسک استفاده میکنند .

اما مسئله ای که بسیار مهم است شناخت انواع ماسک و انتخاب درست ماسک مناسب برای شرایط مدنظر میباشد تا کارایی لازم را برای شما داشته باشد .

برای مثال شما نمیتوانید از ماسک تنفسی که مناسب محیط های آلوده به ویروس است در محیط هایی که با مواد شیمیایی کار میکنند استفاده کنید در واقع این ماسک در این محیط کارایی لازم را برای شما ندارد .

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع ماسک اشنا شوید و کاربر هر یک را بدانید .

ماسک های تنفسی

همانطور که از نام این ماسک ها مشخص است ، از آن ها در محیط هایی که مواد زیان اور در هوا وجود دارد و با استنشاق میتواند وارد ریه شود و ضرر های جدی برای فرد ایجاد کند استفاده میشود .

منظور از مواد خطرناک موجود در هوا ذرات گرد و غبار در روز هایی که هوا آلوده است ، دود بخار و گاز های سمی موجود در کارخانه هایی که از مواد شیمیایی استفاده میکنند میباشد .

این دسته از ماسک ها دارای تنوع بسیاری میباشند که متناسب با میزان خطر آلودگی موجود در محیط باید از یکی از آنها استفاده کرد . برخی از ماسک های این دسته یک بار مصرف و برخی مانند ماسک گاز چندبار مصرف میباشند .

تمامی ماسک های تنفسی بخش پایین صورت یعنی بینی و دهان را میپوشانند .

ماسک جراحی :

کادر درمان بیشترین استفاده را از این ماسک ها دارند. این ماسک با نام های ماسک پزشکی ، ماسک پرستاری ، ماسک 3 لایه و  ماسک ساده نیز شناخته میشود .

کارکنان کادر درمان برای جلوگیری از خروج و پرتاب باکتری در قطرات مایع یا ذرات معلق در هوا از دهنشان از این نوع ماسک استفاده میکنند .

این نوع ماسک ها نیز به نحوی طراحی شده تا به صورت کامل بینی و دهان را بپوشاند .

توجه داشته باشید استفاده از این ماسک ها بجای ماسک های تنفسی کار اشتباهی میباشد و ممکن است برخی ذرات ریز از این ماسک عبور و برای سیستم تنفسی شما مشکل ایجاد کنند .

این ماسک ها نسبت به ماسکهایی چون ماسک N95 یا FFPکه به دلیل داشتن مواد، شکـل و لایه هـای مـحکم مـحافظ بهتری هستند، محافظت کمتری دارند

طبقه بندی انواع ماسک ها :

ماسک ها یا بر اساس مقررات آمریکا یا بر اساس قوانین اروپا طبقه بندی میشوند.

طبقه بندی بر اساس مقررات آمریکا :

موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی که به اختصار NIOSH نامیده میشود مرجع طبقه بندی ماسک درآمریکا میباشد .

NIOSH در طبقه بندی خود فقط به پالایش ذرات معلق هوا اشاره دارد و به توانایی ماسک در حذف گاز های سمی و بخارات هوا اشاره نمیکند .

این موسسه در حال حاضر 9 طبقه بندی مورد تائید را برای ماسک ها ایجاد کرده که در ادامه دو طبقه بندی بسیار مهم را بررسی خواهیم کرد

بخش اول طبقه بندی :

این بخش مقاومت فیلتر در برابر مواجهه و تماس با ذرات معلق روغن مانند روان کننده ها ، گلیسیرین و غیره را نشان میدهد که با یکی از حروف R , N , P نمایش داده میشود

تعاریف و کاربرد هر یک از این حروف در جدول زیر برای شما آمده است .

N: ماسک های تنفسی غیرمقاوم در برابر روغن. این نوع هنگامی که ذرات روغن وجود ندارد به کار میرود.
R: ماسک های تنفسی مقاوم در برابر روغن. در صورت وجود ذرات روغن به کار میرود.
P: ماسک های تنفسی ضدروغن. در صورت اشباع ذرات روغن به کار میرود و فیلتر میتواند برای بیش از یک نوبت به کار رود.

بخش دوم طبقه بندی :

این بخش حداقل سطح کارایی فیلتر را نشان میدهد .

طبق پروتکل NIOSHهر طبقه بندی فیلتر باید حداقل سطح کارایی نشان داده شده در جدول زیر را داشته باشد .

طبقه بندی بر اساس مقررات اروپا :

استاندارد EN149 اروپا ماسک های تنفسی را بر اساس کارایی آن در پالایش ذرات به صورت زیر طبقه بندی میکند :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *