پارچه انواع ماسک


پارچه انواع ماسک ها :

علاوه بر شناخت انواع ماسک و انتخاب ماسک مناسب برای محیط مورد نظرتان باید جنس مواد و پارچه به کاربرده شده در ماسک ها را هم بدانید .

درواقع محافظتی که انواع ماسک برای شما دارند با توجه به موادی است که در ساخت آن ها استفاده شده .

در این مقاله سعی داریم مواد و چنس پارچه انواع ماسک ها را بررسی کنیم تا شما بتوانید ماسک با کیفیت را تشخیص داده و تهیه کنید . با ما همراه باشید .

ماسک ساده 3 لایه :

این ماسک با توجه به پارچه های به کار رفته در هر لایه به چند نوع مختلف تقسیم میشود که در ادامه انواع آن را بررسی خواهیم کرد .

ابعاد ماسک هاي ساده 3لایه، 17*17 cmمی باشد که با در نظر گرفتن چین ماسک ابعاد نهایی به17*10cm تغییر میکند .

ماسک ساده 3 لایه با ملت بولن :

در این نوع ماسک از 2 لایه پارچه بدون بافت اسپان باند در گرماژ های 20 تا 25 استفاده میشود و یک لایه ملت بولن (Melt blown) با گرماژ 17 بین این دو لایه قرار میگیرد .

پارچه اسپان باند در زمره‌ی منسوجات بی‌بافت و از جنس پلی‌پروپلین است. اسپان باند به نام‌هاى پارچه ی یک‌بار مصرف، بى بافت نیز شناخته می‌شود.

این پارچه، مانند پارچه های معمول تاروپودی از الیاف انواع نخ نیست، بلکه از الیاف پرس تشکیل شده است. پارچه‌ی اسپان باند با ضخامت و وزن های مختلفی تولید می‌شود.

لایه ملت بلون یکی از قسمت‌های مهم در ماسک است. این لایه از فیلامنت ‌های منقطع تولید می‌شود. ظرافت هر یک از این فیلامنت ‌ها ۱– ۵ میکرون است. همین ویژگی باعث افزایش ویژگی نفوذ‌ناپذیری ملت بلون می‌شود.

ماسک ساده 3 لایه بدون ملت بولن :

سه لایه پارچه بی بافت SMSبا گرماژ 25

SMS پارچه ایی است که از ملت بلون و اسپان باند تهیه و تولید شده باشد

درواقع هر لایه از پارچه SMS شامل 2 لایه اسپان باند و یک لایه ملت بلون میباشد اما این لایه ها جدا شدنی نیست

ماسک N95 بدون سوپاپ 4 لایه :

در این نوع ماسک از 2 لایه پارچه اسپان باند با گرماژ 30 تا 35 ، یک لایه ملت بلون با گرماژ 17 و یک لایه فیلتر کربن اکتیو یا پلی استر استفاده شده است .

* این ماسک می تواند بصورت سوپاپ دار نیز تهیه شود. درصورت تهیه ماسک سوپاپ دار باید از سوپاپ دیافراگم سیلیکونی استفاده شود.

استفاده از دیافراگم سیلیکونی براي ماسک هاي سوپاپ دار جهت تامین اثربخشی محصول الزامی است.

ماسک N95 پنج لایه :

در این نوع ماسک از 2 لایه پارچه اسپان باند با گرماژ 30 تا 35 ، دو لایه ملت بلون با گرماژ 17 و یک لایه پارچه SMS استفاده شده است .

ماسکهاي N95میتوانند به فرمهاي متنوعی از جمله تخت، اردکی، مخروطی یا نیمکره طراحی شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *